Studie proveditelnosti: první krok pro stavební projekty

Studie proveditelnosti: první krok pro stavební projekty

Při velkých investicích je opatrnost na místě. Nevíte, jestli se vám vyplatí projekt realizovat? Potřebujete přesný odhad nákladů, prognózy příjmů a podrobnou finanční analýzu. Chcete jistotu, že bude váš investiční záměr technicky proveditelný? A v souladu se zákony a životním prostředím? V tom případě byste, ještě než dáte novému projektu zelenou, měli chtít vidět studii proveditelnosti.

Co je studie proveditelnosti developerského projektu

Studie proveditelnosti (Feasibility Study) je prvním důležitým krokem každého stavebního či developerského projektu. Jde o dokument, který komplexně a detailně posuzuje potenciál investičního záměru a jeho návratnost, yield, nebo ziskovost. 

Protože slouží jako podklad pro investiční rozhodnutí, provádí se ještě před začátkem projektu. Kromě podrobného finančního plánu včetně celkových nákladů, výnosů a návratnosti investice zahrnuje i analýzu rizik a zhodnocení rizikových scénářů. Tím může ušetřit čas, peníze i zdroje.

Představte si, že se chystáte stavět a potřebujete se rozhodnout. Podrobná studie proveditelnosti srovná varianty řešení včetně nákladů a specifikací provedení, energetické náročnosti, požární bezpečnosti, udržitelnosti a rizik. Dostanete komplexní zhodnocení, černé na bílém a na vás už bude se na jeho základě rozhodnout.

Jaké problémy a otázky feasibility study řeší?

Pokud bychom měli sepsat několik nejčastějších otázek, se kterými za námi investoři a developeři přichází a které může studie proveditelnosti vyřešit, bude to:

  • Finanční životaschopnost: Investoři potřebují vědět, jestli je projekt finančně životaschopný. Studie proveditelnosti může poskytnout přesný odhad nákladů, prognózy příjmů a podrobnou finanční analýzu. To může investorům pomoci určit, zda projekt stojí za investici a bude generovat dostatečné výnosy.
  • Technická proveditelnost: Investoři potřebují vědět, jak je projekt technicky proveditelný. Feasibility study zhodnotí technické požadavky projektu, identifikuje potenciální rizika a posoudí celkovou proveditelnost projektu. 
  • Vliv na životní prostředí: Studie proveditelnosti může posoudit dopad projektu na životní prostředí a identifikovat potenciální environmentální rizika. To může developerům pomoci zajistit, aby byl jejich projekt ekologicky udržitelný.

S tématem studie proveditelnosti pracujeme napříč odděleními od Technical due diligence přes DESIGN & ARCHITECTURE po Projektový management.

Dobře provedená studie proveditelnosti je základním kamenem úspěšného projektu. Investorům a developerům poskytuje důležité informace, na základě kterých mohou činit informovaná rozhodnutí.

Proto, ještě než dáte projektu zelenou, chtějte vidět studii proveditelnosti

Řešíte projekty ve stavebnictví?

Potkejme se. Rádi poznáme vás a váš projekt.

SPOJTE SE S NÁMI

Další aktuality a zajímavosti

Správné plánování je polovina úspěchu: Výkaz výměr pro koncertní sál v Ostravě

Profesionální výkaz výměr a přesná analýza nákladů je základ úspěchu projektu. Přečtěte si, jak jsme ho zpracovávali pro koncertní sál v Ostravě.

Číst více

Jak rostou ceny na stavebním trhu, tak roste i význam Construction Managementu

S tím, jak se zvyšují stavební náklady, je pro mnohé developery a investory nabízená cena v obálce od generálního dodavatele nemilým překvapením. To je nutí hledat řešení a obrací se na nás.

Číst více

Cost management pomůže najít správný poměr cena/výkon

Máte v hlavě stavební projekt a potřebujete jasnou představu, kolik to bude stát? Jestli se to vyplatí?

Číst více