Construction management: kdy se vyplatí a jaké jsou jeho výhody i limity

Construction management: kdy se vyplatí a jaké jsou jeho výhody i limity

Pokud se jako investor pustíte do stavby bez generálního dodavatele (GD), obvykle jen tímto krokem ušetříte 10–20 % nákladů. Dobře odvedený construction management (CMA) má však i další výhody, především u složitých stavebních projektů nebo při rekonstrukcích.

Kvůli růstu cen stavebních materiálů i prací se investoři stavebních projektů v posledních letech potýkají s rozpočty. Stačí opravdu málo a projekt se protahuje, mění nebo dokonce přerušuje.

Čím dál oblíbenějším nástrojem pro efektivní realizaci staveb je construction management. Laicky řečeno se jedná o přístup, který vynechává generálního dodavatele stavby. Projekt se rozdělí do tzv. balíků – funkčních a logicky souvisejících celků – a každý balík práce se tendruje samostatně. 

Úspory a možnost reagovat na změny 

Vynecháním generálního dodavatele investor šetří 10–20 % nákladů podle typu projektu. Investor se navíc vyhne „tlusté smlouvě“ s detailní dokumentací, podle které se celý projekt naceňuje a staví. Výhodné je to zejména u komplikovaných projektů, které se na začátku složitě plánují. Pokud si projekt v průběhu realizaci vyžádá změny (mění se způsob zakládání stavby, přidává se patro atd.), s uzavřenou smlouvu s GD to nejde tak snadno. A rozhodně takové změny nejsou zadarmo.

U construction managementu podepisujete smlouvu s odborníkem, který vše koordinuje, dohlíží na hladký průběh projektu a jednotlivé činnosti (balíky, etapy) se smluvně zajišťují postupně

Postupným tendrováním balíků prací odpadá stres a riziko chybných rozhodnutí. Místo jednání o změnách s generálním dodavatelem stavby totiž máte prostor na value engineering nebo hledání efektivních řešení s jednotlivými dodavateli.

Tlak na generálního dodavatele

Construction management má z našich zkušeností přínos i v situaci, kdy investor věří tradičnímu přístupu s generálním dodavatelem stavby. Poptáním služeb CMA totiž vzniká tlak na cenovou nabídku od potenciálního dodavatele GD. Když se pak investorovi sejdou nabídky, je na něm, jaký přístup zvolí.

Kdy se hodí construction management a kdy ne

Construction management je zajímavý pro všechny investory, kteří řeší rozpočet projektu. Podle našich zkušeností vyhrává u složitých projektů a rekonstrukcí. Právě v takových situacích se totiž investor potýká s vyšší mírou nejistoty (neúplná dokumentace, nejistota, „co se skrývá ve starých zdech“ atd.) a hodí se mu velká flexibilita CMA.

Construction management je také náročnější na bankovní financování. Většina velkých bank je zvyklá financovat klasické developerské projekty s generálním dodavatelem, při kterých je od začátku na papíře, kolik projekt bude stát a kdy bude dokončený. Construction management tyto garance z principu svého fungování nenabízí – z našich zkušeností bývá investice levnější a harmonogram srovnatelný s GD.

Rádi vám svůj přístup představíme osobně

Pokud připravujete investici a zajímá vás, jak by construction management mohl přispět k rychlejší návratnosti nebo hladšímu průběhu stavby, ozvěte. Rádi to s vámi nezávazně probereme.

Řešíte projekty ve stavebnictví?

Potkejme se. Rádi poznáme vás a váš projekt.

SPOJTE SE S NÁMI

Další aktuality a zajímavosti

Technical Due Diligence u stavebních projektů: jak o něm přemýšlet

Identifikace rizik spojených s budovami, projekty nebo pozemky, včetně posouzení proveditelnosti stavebních úprav, efektivnosti provozu a energetické náročnosti budovy až po možnosti adaptace a dosažení cílů vaší ESG strategie. Takové jsou cíle disciplíny zvané Technical Due Diligence (TDD). V čem jsou přínosy TDD a na co dávat pozor při tvorbě zadání?

Číst více
|

[Naše projekty] Výhled na Staromák, perla nám. Republiky a bytové domy v Krči

Ať už se na Prahu díváte z jakéhokoliv úhlu, pravděpodobně se vám do zorného pole dostane stavba, na které se podílíme. Postupně vám představíme vybrané projekty, co nám dělají radost – ve středověkém jádru města, v širším centru i na okrajích Prahy.

Číst více

Nejčastější chyby při plánování, realizaci i řízení stavby hotelů

Neúplné zadání projektu, předimenzované zázemí na úkor pokojů nebo špatná akustika. Sepsali jsme časté chyby při přípravě a řízení stavby hotelů. Jako specialisté máme totiž úkol chránit investory a napravit chyby dřív, než je vyjdou draho.

Číst více