Cost management pomůže najít správný poměr cena/výkon

26. 6. 2023
Cost management pomůže najít správný poměr cena/výkon

Máte v hlavě stavební projekt a potřebujete jasnou představu, kolik to bude stát? Jestli se to vyplatí? Nebo už jste toho postavili nepočítaně, ale s konkrétní stavbou ještě nemáte zkušenosti, nebo vám chybí úplný přehled o posledním vývoji cen. Potřebujete vědět, jestli se vejdete do schváleného budgetu? Od toho je tu služba jménem cost management.

Jak to probíhá?

Cena materiálů a prací je jedna věc, druhá je pak cena celého díla. Investoři a developeři k nám přichází jak se záměrem v hmotové studii, kde jsou jen plochy jednotlivých pater a výška objektu, tak s detailnější studií či dokumentací pro stavební povolení. Na nás je zpracování poměrně přesné kalkulace (s ohledem na daný stupeň dokumentace).

Většina staveb, které děláme, je pro komerční developery nebo města a ti pracují se schváleným rozpočtem. Logicky je tak zajímá, jestli se s projektem do budgetu vejdou. 

Kouzlo služby spočívá v tom, že dokážeme v raných stádiích studie zkalkulovat cenu projektu a říct, jestli je v rámci nastaveného budgetu v pořádku, nebo mimo. To samozřejmě signalizuje, že by měl projekt projít úpravami, než se posune do dalšího stupně.

Jdeme ještě dál – cost management není jen o rozpočtu

Nejen, že identifikujeme finanční problém, ale jdeme dál. Cost management není jen o rozpočtu stavebních prací – v úvodních dokumentacích spoustu informací chybí, proto musí mít člověk, cost manager, přesahy do souvisejících profesí. To znamená vědět něco o developerském zadání, projektování, statice, požárně bezpečnostním řešení a tak dále. Právě díky širokému záběru znalostí dokážeme vymyslet levnější řešení a projekt tímto směrem řídit.

Prostě a jednoduše – tým cost managementu ve spolupráci s architektem umí najít správný poměr mezi cenou a výkonem, dělá value engineering (tedy optimalizací technického řešení za účelem sníženy ceny), hledá jiná vhodná technická řešení, nabízí alternativy.

Typický případ – tenderujeme projekt a zjistíme, že jsme 10–15 % nad rozpočet a klient má stavební povolení. V tenderové dokumentaci je dáno technické řešení a tam dokážeme najít úspory, ale investorovi nezbývá nic jiného, než zpětně zaplatit změnu stavebního povolení.

Kdy poptat službu cenového oddělení?

Proces tvorby efektivního designu začíná již ve fázi tvorby hmotového řešení a končí až ve chvíli dokončení stavby. Projekt je ale nejlépe tvarovatelný z pohledu řízení nákladů hned v úvodním stádiu. Jakmile se zafixuje hmotové řešení v dokumentaci pro územní rozhodnutí, jsou parametry a hrubé obrysy stavby zakotvené. Samozřejmě s tím umíme hnout, ale kdo by chtěl měnit již zpracovaná a povolená řešení…

Graf uvedený níže znázorňuje míru možnosti ovlivnění v čase.

blank

Proto využijte služeb našeho cenového oddělení již v nejranějších fázích projektu. V nich můžeme zpracovat odhady nákladů a potvrdit si tak cílové budgety, případně upozornit na neefektivitu řešení.

Chcete efektivnější a levnější projekt?

Dejte nám vědět

Řešíte projekty ve stavebnictví?

Potkejme se. Rádi poznáme vás a váš projekt.

SPOJTE SE S NÁMI

Další aktuality a zajímavosti

Construction management: kdy se vyplatí a jaké jsou jeho výhody i limity

Pokud se jako investor pustíte do stavby bez generálního dodavatele (GD), obvykle jen tímto krokem ušetříte 10–20 % nákladů. Dobře odvedený construction management (CMA) má však i další výhody, především u složitých stavebních projektů nebo při rekonstrukcích.

Číst více

Technical Due Diligence u stavebních projektů: jak o něm přemýšlet

Identifikace rizik spojených s budovami, projekty nebo pozemky, včetně posouzení proveditelnosti stavebních úprav, efektivnosti provozu a energetické náročnosti budovy až po možnosti adaptace a dosažení cílů vaší ESG strategie. Takové jsou cíle disciplíny zvané Technical Due Diligence (TDD). V čem jsou přínosy TDD a na co dávat pozor při tvorbě zadání?

Číst více
|

[Naše projekty] Výhled na Staromák, perla nám. Republiky a bytové domy v Krči

Ať už se na Prahu díváte z jakéhokoliv úhlu, pravděpodobně se vám do zorného pole dostane stavba, na které se podílíme. Postupně vám představíme vybrané projekty, co nám dělají radost – ve středověkém jádru města, v širším centru i na okrajích Prahy.

Číst více